Thursday, July 31, 2008

Dilema per Universitetin e Vlores...

Debati që ka shpërthyer ditët e fundit në Shqipëri, lidhur me emrin që duhet të mbajë Universiteti “Ismail Qemali” në Vlorë, ka vënë në lëvizje mëndjet krijuese të cilat pasi parashikuan vullnetin e pa epur te drejtuesve të këtij Universiteti për ti hequr instituconit emrin e “Ismail Qemalit”. Në adresën time në e-mail, rreth mesditës së sotme mbërritën këto variante për emërtimin që mund të ketë Universiteti i Vlorës, me qëllim ndërkombëtarizimin e tij, për shkak se drejtuesit aktualë, mendojnë se emri “Ismail Qemali”, nuk është edhe aq komercial!!!
4 comments:

ET said...

më erdhi dhe mua nji gimi :)
http://img148.imageshack.us/img148/4841/shashkaqf4.jpg


Ps:shume e trishtushme historia e hakmarrjs :8

drejt tropojes said...

e modhe fare qenka dhe kjo e ketij tipit, faleminderit et per kete version! eshte qesharak ky debat!
pershendetje!

Krasta Krau said...

E papame.. Ai emri me Zani Caushin eshte me i bukuri...

Per mua gjetja me e bukur ne kete rast, jo per te qesh, ka qene ajo e profesor Fuges...: "Ne menyre naive dikush shtroi banket me mish shqipoje... Po ne nuk mund ta hame mishin e shqipojes... Te ishte ndonje tjeter po, por shqiptaret jo... "

drejt tropojes said...

ti thu qe t`ja leme emrin e Zani Caushit, imagjino sikur te ndodhte e kjo te behej dedikim per tere studentet qe do shkojshin aty, do kishim me pas gansterra te sofistikum pastaj se do kishin shpik noj mjet fluturues me trafiku klandetine ne Itali nga ajri...hahaha!