Sunday, March 2, 2008

Det i trazuar...Me duket se ka dicka te ngjashme ne mos te perbashket, ne trazimin e detit dhe njeriut. Ashtu si te njeriu edhe te deti, trazimi qe duket ne siperfaqe permes valeve, fjaleve, zhurmave, mermeritjeve, relievit dhe mimikave eshte akoma me i madh se brendshmi, ku pesha e ujit dhe e mendimeve, ne rastin e njeriut, godet, perplaset, rendon, dhemb...isha aty ne breg, dhe nuk e di perse, ne nje dite me ere dhe me re, deti dhe une ishim ne nje rezonance ne trazimin tone... Mbase deti eshte e vetmja figure dhe i vetmi fenomen i natyres qe materializon sadopak idene e trazimit. Ka edhe dicka te ngjashme ne trazim mes detit dhe njeriut. Ne nje dite te bukur e te qete me diell, trazimi humbet krejt e zevendesohet me kuriozitetin per bukurite e kohes, dashurine per to, deshiren per te tashmen dhe idene per te harruar te shkuaren, ate diten e trazimit me re gjysme te erreta, qe dukej sikur s`kishte fund asnjehere!

6 comments:

Anonymous said...

deti...!!!Nuk do ta harroj kurre nje det tetori,te acaruar,me dallget qe perplaseshin si ne vetvrasje te pashmangshme ne shkembejt e Lesvos,diku ne segmentin e autostrdes se poseidonit,pak pa mberrit ne Glifadha!athine-greqi!!!

Deti!

"Nuk do te kuptoj kurre
turrin e detit
drejt tokes!!!

As terheqjen e penduar te dallges
drejt origjines!!!

pershendetje tropoja

drejt tropojes said...

Faleminderit per komentin, Kapiten! Vargjet shume te bukura! t`pershendes!

Anonymous said...

erdha te bej nje vizite te dyte...lejohet?

sa per te sqaruar nje gabim ortografik-zona quhet "FLISVOU" dhe jo "lesvos".
kane kaluar 2 vjet e gjysem qe kur e kam lene ate vene dhe i kam te turbullta gjerat,me sakte ne gjume!!!

pershendetje tropoja

drejt tropojes said...

Faleminderit! T`pershendes!

belle_fleur said...

Oh vika deti mi lale
oh tallaz tallaz-eee

Se di pse mu kujtua kjo kenga tani qe hyra tek blogu yt. Eshte e vertete qe ne turfullojme si deti kur jemi te merzitur, te stresuar, dhe kur jemi te qete, jemi si deti i mbasdites i qete qe pret perendimin e diellit te ulet mbi te dhe ta perkedhele.

drejt tropojes said...

Cfare kujtimi me vend kenga belle! tallaze tallaze...